Forum Forum o Królikach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Holenderski (H)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o Królikach Strona Główna -> Rasy królików
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ArturLG
Administrator
Administrator


Dołączył: 31 Maj 2012
Posty: 109
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rawicz
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 14:32, 27 Sie 2012    Temat postu: Holenderski (H)

Rasa holenderski (H) została wyhodowana w Holandii i jest jedną z najstarszych ras królików. Królik holenderski należy do ras małych królików. Masa dorosłego zwierzęcia powinna mieścić się w granicach pomiędzy 2,25 a 3,25 kg. Zaliczany jest do ras futerkowych normalnowłosych. Okrywa włosowa powinna być bardzo gęsta, sprężysta, jedwabista, o silnym połysku. Królik holenderski występuje w wielu odmianach barwnych i cec***e się bardzo swoistym rysunkiem. Przednia część tułowia jest biała a tylna cześć tułowia kolorowa (różna w zależności od odmiany barwnej). Co ciekawe tylne kończyny powinny być zakończone w białe 3 - 5 cm skarpetki. Uszy oraz górna część głowy zabarwiona na kolorowo - ta sama barwa, co w tylnej części tułowia. Szczegóły co do barwy znajdą państwo poniżej.
W Polsce rasa ta jest hodowana amatorsko, ale wszystkim, którzy podejmują się tej trudnej hodowli (ze względu na uzyskanie optymalnego rysunku) życzę wyhodowania samych wybitnych sztuk.
Ocena cech objętych wzorcem:
1. Masa ciała w wieku 6 miesięcy i powyżej:

kg 2,00-2,19 2,20-2,49 2,50-3,29 3,30-3,50
pkt. 8 9 10 9


Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 6 miesięcy i powyżej - 2,0 kg, najwyższa - 3,5 kg.
Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała. Tułów walcowaty, krępy. Głowa osadzono mocno na krótkiej szyi. Kończyny krótkie. Ogon prosty, przylegający do tułowia. Samice o wyraźnie delikatniejszej budowie, bez podgardla.

3. Typ rasowy:
Głowa okrągła, szeroka i krótka; u samic głowa mniejsza. Oczy wypukłe. Uszy mięsiste, dobrze osadzone, mocno owłosione, zaokrąglone na końcach, o długości od 9 cm do 10 cm.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość i jedwabistość):
Okrywa włosowa bardzo gęsta, sprężysta, jedwabista, o silnym połysku. Długość włosów pokrywowych około 2,5 cm.

5. Barwa okrywy włosowej:

Barwa okrywy włosowej dwukolorowa. Przednia połowa tułowia - biała, tylna kolorowa (posiadająca barwę charakterystyczną dla danej odmiany). Uszy oraz górna część głowy zabarwiona na kolorowo ( ta sama barwa, co w tylnej części tułowia). Kolorowe plamy znajdujące się po obu stronach głowy powinny mieć kształt owalny i obejmować oczy. Plamy te dochodzą do szyi. Na przodzie głowy biały klin wchodzący ostrym końcem między uszy, do ich nasady. Biała okrywa włosowa na skokach tzw. mankiety o długości od 3 do 5 cm. Kończyny przednie białe. Linia oddzielająca na tułowiu włosy białe od pigmentowanych musi być równa, wyraźnie zaznaczona i przebiegać równo przez środek tułowia. Dopuszczalne lekkie zróżnicowanie barwy włosów pigmentowanych na grzbiecie i brzuchu. W zależności od odmiany, włosy pigmentowane mają następujące zabarwienie:
czarny (Hc) - barwa włosów pokrywowych jednolicie głęboko czarna, z połyskiem. W części brzusznej okrywa o mniejszym połysku,
niebieski (Hn) - barwa włosów pokrywowych ciemnoniebieska o wyraźnym połysku. Ogólna barwa okrywy daje wrażenie czarnej z niebieskim nalotem. Na brzuchu i wewnętrznej stronie ud okrywa matowa,
szary (Hs) - włosy pokrywowe ciemnoszare w partii grzbietowej, nieco jaśniejsze na bokach i brzuchu,
madagaskarowy (Hm) - barwa włosów pokrywowych od złotobrązowej do złotoczerwonej. Na tle tej barwy rozłożone są ciemnobrązowe włosy tworzące jakby woal,
żółty (Hżół) - barwa włosów pokrywowych pomarańczowożółta (baz srebrzystości),
hawana (Hh) - barwa włosów pokrywowych jednolicie ciemnobrązowa (czekoladowa),
japoński (Hj) - okrywa włosowa dwubarwna - czarnożółty. Obie barwy czyste, oddzielające się od siebie, bez udziału włosów o innej barwie. Uszy i głowa ubarwione symetrycznie i przeciwlegle (czarna lewa plama na głowie i żółto zabarwione ucho lewe; żółta prawa plama na głowie i czarno zabarwione ucho prawe). Barwa włosów pokrywowych plamista o zabarwieniu czarnym i żółtym. Barwa żółta może przechodzić w ceglastą. Ostre rozgraniczeni plam włosów kolorowych uznaje się za idealne, ale dopuszcza się wzajemne zachodzenie barwnych włosów na siebie na obrzeżach plam oraz na stronie brzusznej. Na każdym boku królika powinny być pola o zabarwieniu przeciwlegle czarnożółtym. W partii brzusznej włosy pokrywowe matowe,
marburski (Hmar) - barwa włosów pokrywowych jasnoniebieska, pastelowa. Barwa okrywy jednolita na całym ciele. W partii brzusznej okrywa włosowa matowa,
szynszylowaty (Hsz) - barwa włosów pokrywowych szara o odcieniu niebieskawym, z ciemnymi i białymi wierzchołkami (woal), jednolita na całym ciele. W partii brzusznej barwa włosów jaśniejsza. Uszy ciemne, czarno obramowane. Ogon od strony górnej czarny, przeplatany szarobiałymi włosami, od spodu biały,
żelazisty (Hż) - ogólną barwę okrywy tworzą czarne i brązowe włosy, przy czym włosy czarne przeważają. Wewnętrzna część ud oraz kończyn przednich i spód ogona grafitowy,
izabelowaty (Hi) - na grzbiecie brązowa pręga o szerokości od 8 cm do 10 cm, która przechodzi w barwę jasnopastelową na bokach. Barwa włosów na brzuchu jaśniejsza niż na bokach. Brązowa barwa okrywy na pigmentowanych częściach głowy. Ciemna i jasna barwa okrywy nie może odcinać się ostro od siebie, powinna łagodnie przechodzić jedna w drugą.

6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków):

Śnieżnobiała barwa włosów podszyciowych w białych partiach okrywy. W zależności od odmiany, włosy pigmentowane, oczy i pazurki mają następujące zabarwienie:
czarny (Hc) - barwa włosów podszyciowych intensywnie ciemnoniebieska. Barwa oczu i pazurków ciemnobrązowa.
niebieski (Hn) - barwa włosów podszyciowych jaśniejsza niż pokrywowych, bez jakichkolwiek nalotów, jednolita na całym ciele. Barwa oczu niebieskoszara, pazurków od szarej do czarnej.
szary (Hs) - barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu siwoniebieska. Pazurki i oczy o barwie brązowej.
madagaskarowy (Hm) - barwa włosów podszyciowych wyraźnie złotoczerwona. W partiach okrywy brązowoszarej podszycie kremowe. Barwa oczu brązowa, pazurków ciemnoszarobrązowa (ciemno rogowa).
żółty (Hżół) - podszycie o barwie włosów pokrywowych tj. pomarańczowożółte. Podszycie brzucha białe do kremowego. Barwa oczu brązowa, pazurków szarobrązowa.
japoński (Hj) - barwa włosów podszyciowych o ton jaśniejsza od barwy włosów pokrywowych. Oczy brązowe, pazurki ciemnobrązowe lub jasnobrązowe.
marburski (Hmar) - barwa włosów podszyciowych nieco jaśniejsza niż barwa włosów pokrywowych. Barwa oczu szaroniebieska (może być jasno szara), pazurków szarobrązowa (rogowa).
szynszylowaty (Hsz) - barwa włosów podszyciowych ciemnoniebieska zajmuje około 2/3 długości włosa. Strefa środkowa (wysokość około 5 mm) barwy białoszarej. Nad strefą środkową czarny pas wysokości około 3 mm. Przy rozdmuchaniu okrywy wyraźnie widoczna strefowość w ubarwieniu włosów. Oczy ciemnobrązowe, barwa pazurków od brązowej do czarnej.
żelazisty (Hż) - barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu ciemnostalowa, lekko rozjaśniająca się w kierunku skóry. Oczy barwy od bardzo ciemnobrązowej do czarnej. Pazurki czarne.
izabelowaty (Hi) - barwa włosów podszyciowych odpowiada tonacji barwnej włosa pokrywowego i w miejscach ciemniejszych jest ciemno niebieska, a w jaśniejszych szarożółta. Szaroniebieska barwa oczu w połączeniu ze świecącą karminową źrenicą daje wrażenie koloru czerwonego. Pazurki ciemnoszarobrązowe (ciemnorogowe).



Wady dopuszczalne:
Mniej harmonijna budowa ciała. Głowa i szyja wydłużona, lekko zaznaczone podgardle u samic. Uszy delikatne, mniej owłosione, o długości od 10 cm do 12 cm. Okrywa włosowa mniej gęsta, mniej sprężysta. Niewielkie odchylenia długości włosów pokrywowych w stosunku do standardowej długości 2,5 cm. Lekkie zażółcenie białej części okrywy włosowej. Zbyt wyraźnie zróżnicowanie barwy okrywy włosowej między partią brzuszną a grzbietową. Niewielkie przesunięcie linii podziału barwy. Ząbkowane lub niezbyt wyraźne rozdzielenie barwy białej od pigmentowanej. Ząbkowane, nieco dłuższe lub nieco krótsze "mankiety" na skokach. Małe odchylenia w barwie włosów pokrywowych i podszyciowych w pigmentowanej części okrywy włosowej, oczu i pazurków w stosunku do wzorca danej odmiany.

Wady niedopuszczalne:
Masa ciała poniżej 2,0 kg lub powyżej 3,5 kg. Wyraźne odchylenia budowy ciała i głowy w stosunku do wzorca (delikatny i wydłużony tułów, spiczasta głowa, długa szyja). Uszy cienkie, zwisające. Długość uszu powyżej 12 cm. Zbyt długie kończyny, wyraźne podgardle. Okrywa włosowa rzadka i mało sprężysta. Duże odchylenia długości włosów pokrywowych w stosunku do standardowej długości 2,5 cm. Wyraźne widoczne zażółcenie, zarudzenie, zabrązowienie białej części okrywy włosowej. Zamazany rysunek głowy. Zbyt duże lub zbyt małe pigmentowanie na głowie. Niewyraźny biały klin na głowie, przechodzący na nasadę uszną. Przesunięcie części barwnej do przodu tułowia. Silnie ząbkowany rozdział barwy. Brak mankietów. Duże odchylenia w barwie włosów pokrywowych i podszyciowych w pigmentowanej części okrywy włosowej w stosunku do wzorca danej odmiany. Inna barwa oczu i pazurków niż wzorcowa dla danej odmiany.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum o Królikach Strona Główna -> Rasy królików Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin